Články
14.06.2013 - Iva Veselá
Rada nad zlato aneb nejezte plesnivý ananas
Čerstvý ananas je na našem trhu běžně dostupným ovocem a lze říci, že i za přijatelnou cenu. Lidé si ho dopřávají ve velkém, ale přemýšleli jste o tom, jak je možné, že cena ananasu za pár desítek korun pokryje veškeré náklady na dopravu a pracovní sílu? Může se to odrazit na kvalitě? Samozřejmě, že ano.
Co má vliv na kvalitu ananasu
O kvalitě každého ovoce rozhoduje to, kde a za jakých podmínek je pěstováno, jak a kdy se sklízí, průběh převozu, teplotní podmínky, prostředí skladování, šetrnost manipulace s plody a mnoho dalších faktorů. Pokud kupujete ananas od vietnamského obchodníka, který má ovoce vystavené ve stánku, na který svítí sluníčko, nebo v obchodu, kde je přinejmenším vedro, nemůžete čekat od ovoce vysokou kvalitu. Podobnou kvalitu můžete očekávat i v obchodních řetězcích. Přes noc jsou plody maximálně přikryté plachtou, ale do chladu se nedostanou. Vytváří se tak skvělé podmínky pro růst plísní a bakterií.
ČTĚTE TAKÉ: Biopotraviny a mykotoxiny
Riziko exotických plodů
Celý problém koupě exotických druhů ovoce spočívá v tom, že jsou k nám převážené lodní dopravou, která trvá několik dní. Před tím, než se ovoce dostane na pulty obchodů, takto ovoce cestuje dlouhou dobu. Je tedy logické, že se nesklízí dozrálé.
V tom je tedy háček - ovoce není dozrálé, nejsou v něm dotvořené veškeré živné látky i antioxidanty, které se podílí na obranných mechanismech plodu. Ve chvíli, kdy je utrženo, je odkázáno "samo na sebe". Antioxidantů je v něm tedy podstatně méně, proto jeho obranyschopnost výrazně klesá. Není se pak tedy čemu divit, že ve spojení s přepravními a skladovacími podmínkami, jsou plody ovoce často napadené plísněmi.
Nedaří se Vám snížit váhu? Nevíte si rady s výběrem potravin? Kontaktujte zkušeného výživového poradce!
Plíseň na ananasu
Všimli jste si někdy malých bílých teček po povrchu ananasu nebo přímo plísně ve spodu plodu? Chutnalo někdy ovoce po plísni? Plísně někdy nemusí vyjít na povrch ovoce, ale mohou být propleteny skrz na skrz dužinou. Čím více vody v sobě ovoce má, tím více je náchylnější na rychlejší růst plísní. A exotické ovoce patří právě mezi vodnaté druhy (ananas, meloun, pomeranče, mandarinky,...).
Kupujete ananas, který se podobá tomu vlevo? Je to klasický ananas, který koupíte tady u nás a je utržený předčasně. Ananas vpravo je utržený čerstvý - díky tomu je tak krásný, urostlý se sluníčkově žlutou barvou.
Tip výživového poradce
Ananas velmi často plesniví, aniž by to bylo na první pohled patrné. Bohužel plísně jsou mnohdy přítomné v ananasu i v případě, že není okem viditelná. Během Asistovaných nákupů, na které chodím s klienty, se nám ojediněle stane, že najdeme ananas bez plísně na jeho spodní části. Plísně u exotických druhů ovocí jsou pro organismus velmi nebezpečné.
ČTĚTE TAKÉ: Onemocnění z potravin
Takto mají ananasy vypadat.
Jak se vyhnout plesnivému ananasu?
- obraťte ananas a zkontrolujte spodní část (pokud je zde sebemenší známka plísně, je už v celém ananasu, nejezte ho!)
- neodkrajujte plesnivou část - plísně a produkty plísní (karcinogenní mykotoxiny) jsou již v celém plodu
- chuť - někdy můžeme plíseň cítit z chuti ananasu
- ananas a další exotické druhy ovoce mějte spíše na zpestření jídelníčku, berte je jako svátečí ovoce
- jezte lokální a sezónní druhy ovoce (jablka, hrušky, meruňky, třešně, borůvky,...)
Chci se objedat do výživové poradny >>
Ponořte se do toho s námi!
Hodnocení článku
Hodnotilo 8 čtenářů průměrem 4.5 bodů z pětiČtěte také:
Listerie v Gothaji a plesnivé pečivoNedeklarovaná sojová bílkovina v kukuřičných lupíncích
Přestaňte si leptat sklovinu
Tavený sýr Amore Toast - nebezpečná potravina
Zákaz prodeje uzeného halibuta