Články
23.02.2010 - Iva Veselá
Mrtvé moře - co možná o něm nevíte
Mrtvé moře, na první pohled bez života, je nejbohatším zdrojem léčivých látek, které se používaly již od pradávna. Mrtvé moře je unikátní jev přírody - voda maximálně nasycená solí, mikroprvky a ohromující zásoba bahna v kombinaci se suchým a horkým klimatem.
"Podnebí" ve vodě
Ve vodách Mrtvého moře, nehledě na přesycenost solí, žijí bakterie a jednobuněčné řasy.
Archibakterie Mrtvého moře dokázaly přežít i v těchto extrémních podmínkách. Tyto bakterie patří do samostatné skupiny organismů, které se liší nepřítomnosti zformovaného jádra (jádrová blána není obklopená membránou).
Archibakterie je „první“ buňkou na Zemi. Řadí se mezi prokaryoty a má neopakovatelnou sadu aminokyselin, která je identická pro naše „dávné“ předky. (Archibakterie jsou popsány v knize Molekulární biologie buňky, B. Albertse a D.Brea - rok vydání 1994)
Aktivní substráty vyloučené těmito mikroorganismy, brzdí peroxidové okysličování lipidů buněčných membrán volnými radikály, napomáhají obnovení nukleových buněčných komplexů a vystupují jako stimulátory imunitního systému.
Archibakterie jsou původci zrodu všeho živého na planetě, ze kterých vzešel biologický svět živočichů a rostlin. V průběhu své existence archibakterie zůstaly v neměnném původním stavu, ve kterém se nacházely mnoho tisíciletí. To znamená, že archibakterie jsou nosiči DNK - informace a že v jejich genetickém aparátu je založena informace o způsobu přežití a zachování sebe samých jako druhu.
Známost Mrtvého moře
Voda Mrtvého moře se hodně liší od vod všech ostatních moří na planetě. Obsahuje všechny mikroorganismy a biologické kovy potřebné pro člověka (21přírodních minerálů) a její hutnost je nadměrně vysoká (na 1litr vody 420g různých solí). Soli a bahna Mrtvého moře jsou nazývané „Svaté dary ze svatých míst“.
Je známo, že nehledě na obrovské léčitelské síly Mrtvého moře se v něm nikdo nekoupe. Být ve vodě déle než 10 minut se nesmí kvůli nebezpečí chemických spálenin, protože vysoká koncentrace solí podmiňuje silně zásadité prostředí moře.
Mrtvé moře je neopakovatelným zdrojem makro a mikroprvků. Koncentrace, kterých zde dosahuje 420g na 1 litr vody, velmi převyšuje jejich obsah ve většině vodních nádrží na Zemi.
Jílovitá slaná bahna Mrtvého moře díky svému složení a terapeutickým účinkům nemají konkurenci, jsou velmi efektivní při léčbě různých kožních onemocnění, ale také při léčení věkových, posttraumatických, zánětlivých a post-infekčních onemocnění kosterní a svalové soustavy, plic, při léčbě gynekologických a jiných onemocnění.
Hodnocení článku
Hodnotilo 6 čtenářů průměrem 3.83 bodů z pětiČtěte také:
Barevné hrnce v kuchyni aneb veselé vařeníBIO IKEA
Pochybení na farmářských trzích
Spinování vody - jednoduchá ozdravná technika
Triglyceridy a jejich nebezpečí