Články
10.09.2010 - Iva Veselá
Hubnutí a pitný režim
V dnešním článku se dozvíte odpovědi na otázky týkající se hubnutí a pitného režimu, na které jsem rovněž odpovídala Deníku Metro. Pro ty z vás, kteří tento plátek nečtou nebo nejsou z Prahy, odpovím na otázky prostřednictvím tohoto článku.
1. Co by měl člověk při dietě pít?
Při redukci váhy především doporučuji dbát na výběr neslazených nápojů z důvodu snížení příjmu přebytečných kalorií. Kromě životadárné vody lze popíjet zelené čaje (obsahují antioxidanty) a bylinkové čaje (obsahují účinné látky vhodné při některých zdravotních potížích). Dále jsou vhodné ovocné nebo zeleninové šťávy (pokud možno vybírejte místo trvanlivých šťáv raději čerstvě připravené a určené k přímé spotřebě nebo do druhého dne - šťáva si tak zachová cenné látky). Milovníci kávy mohou kávu nahradit za obilné nápoje s mlékem.
V případě dotazů ohledně výživy a stravování kontaktujte výživového poradce!
2. Jak je to s coca-colou a podobnými nápoji, které neobsahují cukr?
Mnozí považují výrobky light za výhru, ale bohužel to tak není. Obsahují umělá sladidla, barviva a další syntetické látky, které by našem organismu neměly co dělat. Dále obsahují kyselinu fosforečnou, která zabraňuje vstřebávání vápníku v organismu. Tato látka je o to více nebezpečnější pro děti, u kterých dochází k vývinu kostí, a vápník v tomto věku potřebují přijímat v co nejvyšším množství. To je mimo jiné také důvod, proč se u dnešní mládeže setkáváme s častými zlomeninami kostí - pijí zkrátka více kolových nápojů.
V neposlední řadě perlivé a kyselé nápoje narušují zubní sklovinu, která je pak náchylná na tvorbu zubního kazu.
3. Říká se, že na dietu je nejlepší čistá voda, je to pravda?
Ano, je to pravda - nejen při redukci váhy, ale po celý život. Lidské tělo je až ze 70% tvořeno vodou (záleží samozřejmě na věku). Je důležité si uvědomit, že vodu vylučujeme denně několika způsoby - močí, stolicí, pocením a téměř půl litru vody je spotřebováno samotným organismem. Tato celková spotřeba denně činí 2 - 2,5 litru. V letním období, při sportu, stresu, při nadměrném pocení nebo některých chorobách spotřeba vody stoupá ještě více.
Pokud chceme redukovat těìlesnou hmotnost, je o to více důležitější navýšit pitný režim (cca 0,04 litrů tekutin na 1 kg váhy, tzn. že u 60 kg člověka se dostaneme v základu na 2,4 l vody).
Při nedostatečném příjmu vody dochází nejen k dehydrataci organismu, ale také např. k předčasné tvorbě vrásek.
A jak by měla správně vypadat moč? Bílá téměř jako voda a bez zápachu!
4. Proč se při dietě nedoporučuje voda s bublinkama?
Bublinky ve vodě mohou nejen narušit zubní sklovinu, ale také způsobit nadýmání, překyselení žaludku a celkově narušit zažívání. V neposlední řadě bublinkové vody vyvolávají falešný pocit zasycení, který je při hubnutí nežádoucí.
Máte-li další dotazy ohledně hubnutí, pište na adresu poradna[zavinac]food-life.cz.
Hodnocení článku
Hodnotili 3 čtenáři průměrem 3.67 bodů z pětiČtěte také:
10 největších dietních mýtůOtázky a odpovědi o hubnutí
Příjem a výdej energie
Udržte si štíhlou linii i na podzim
WHR index - poměr obvodu pasu a boků