Články
28.04.2009 - Iva Veselá
Jmelí - ze stromu přímo do kuchyně
Kdo by neznal jmelí? Roste jako parazit na listnatých stromech, jedlích i borovicích. Ovšem jistě nevíte, že má takové účinky. Neodmyslíte si jej z vašeho života, neboť je velkolepou léčivou rostlinou.
Posvátné jmelí nepodceňujte
Jmelí je prastará léčivá a čarodějná rostlina, opředená tajuplností. U druidů bylo posvátnou rostlinou, všelékem, který odháněl každé zlo. Kněží je odřezávali zlatými noži a křiváky za slavného ceremoniálu. Staří bylinkáři je používali jako vynikající a bezpečně působící prostředek proti padoucnici (epilepsii). Jmelí se doporučuje používat při hysterických záchvatech a chronických křečích.
Sběr v pravou dobu
Sbírají se listy a větvičky a to pouze od začátku října do poloviny prosince a v měsících březnu a dubnu. V těchto obdobích je jmelí nejléčivější. V ostatních měsících jmelí léčivé účinky nemá.
Nejléčivější je to, které roste na dubu a na topolu. Použít můžeme však i ty, které rostou na jedlích, borovicích a na ovocných stromech.
!!!UPOZORNĚNÍ!!!
Bílé bobulky se nesmí k přípravě čaje používat!
Bobulky jsou při vnitřním použití jedovaté, listy a větvičky však ne. Když je však smísíme s vepřovým sádlem na vazelínu a použijeme na omrzliny, úspěšně pomohou.
V březnu a v dubnu nemá jmelí bobulky - ptáci je v zimě sezobali. Proto máme při sběru listů a větviček méně práce, neboť není třeba obírat lepkavé bobulky, které jsou v podzimních a zimních měsících ještě na větvích.
Účinky jmelí
- velmi dobře ovlivňuje funkci všech žláz (je výborným prostředkem na povzbuzení látkové výměny)
- dobrý vliv na slinivku břišní (po dlouhodobé čajové kúře ztrácí cukrovka příčinu svého vzniku)
- výborně zabírá, není-li v pořádku funkce hormonů (je třeba pít denně nejméně dva šálky, ráno a večer)
- vynikajícím léčivo proti zvápenatění cév
- vysoce se cení a doporučuje při mrtvici (vůbec by nenastala, kdyby se čaj dříve pil pravidelně)
- zmizí po něm náznaky špatného krevního tlaku
- účinkuje proti všem chorobám srdce
- pročišťuje organismus a předchází rakovině
V naší uspěchané době, která na každého člověka klade velké nároky a žene ho stále do větší časové tísně, skutečně takového pomocníka potřebujeme.
Neocenitelné jmelové rady
1) Vypijte v průběhu dne po doušcích tři šálky čaje ze jmelí ve studeném nálevu, neboť tak se vaše srdce a krevní oběh srovnají do normálu, a to vám zaručí zvýšenou výkonnost v práci.
2) I ženy by měli jmelí užívat. Znormalizovaný krevní oběh utiší poruchy dělohy a menstruace, především silné měsíční krvácení, jakož i krvácení u šestinedělky.
3) Čerstvá šťáva ze jmelí může vyléčit i neplodnost ženy. Jmelí je třeba dobře umýt a ještě z čerstvého získáme šťávu na odstředivce. Užíváme pak 25 kapek ve vodě nalačno, půl hodiny před snídaní a stejně tak večer před spaním. Kapky ze jmelí je možné dostat v lékárně.
Způsob užívání:
Čaj
Čaj ze jmelí se připravuje pouze ve studeném stavu. Jednu vrchovatou čajovou lžičku dáme na noc do 1/4 litru studené vody. Ráno se jen ohřeje a scedí.
Je-li třeba na den větší množství, musí se přechovávat v termosce, která je vypláchnutá vřelou vodou, nebo čaj před použitím vždy ohřát ve vodní lázni.
Čerstvá šťáva
Čerstvé listy a větvičky se umyjí a ještě ve vlhkém stavu se z nich za pomoci odstředivky získá šťáva.
Vazelína proti omrzlinám
Čerstvé bílé bobulky jmelí se smísí se sádlem na vazelínu. Používá se pouze! při vnějších omrzlinách.
Pro zvědavce:
Na hostitelském stromě vyrůstá v tvaru koule. Vždy zelené listy jsou kožovité a žlutozelené.
Bobulky jsou bílé jakovy sklovité, uvnitř slizovité a lepkavé. Lepkavá semena roznášejí ptáci zobáky nebo nestrávená trusem. Jeho rozmnožování je možné pouze takto, neboť semena nevzejdou ani ve vodě ani v zemi.
Hodnocení článku
Hodnotilo 5 čtenářů průměrem 5 bodů z pětiČtěte také:
Bylinky pro láskuKoření a jejich použití
Skořice jako lék
Tymián - nezbytný pro meditariánskou kuchyni
Yzop - pro okrasu i zdraví
Diskuze
POZOR!
Bobule jmelí jsou jedovaté, ale větvičky a lístky ne! Takže bacha :)
29.04.2009 22:17A já si doposud myslela, že je jmelí jedovaté!Čaj vyzkouším.
29.04.2009 08:47