Zdravé potraviny
Pšenice dvouzrnka
Pšenice dvouzrnka je archaická obilnina, která má svůj původ v horách Úrodného půlměsíce, v Iránu, Iráku, Jordánsku, Sýrii a Palestině. Pěstovala se v primitivním zemědělství téměř od jeho počátku. Tato, na podmínky skromná, pšenice sehrála významnou roli ve výživě starobylých národu. Pěstovaly ji staří Babylóňané a Asyřané, nepostradatelnou se stala ve faraónském Egyptě. Její obilky se našly v kolových stavbách v Evropě. Stejně jako špalda a jednozrnka patří mezi pluchaté pšenice a také byla postupně nahrazována výnosnější pšenicí setou. Přesto se však udržela v pěstování zejména v extenzivních horských oblastech Pyrenejí, Středního Východu čí Severní Afriky. Zde v určitých regionech dlouho tvořila hlavní potravu obyvatel.
Nutriční složení dvouzrnky
Obsah bílkovin v zrnu se pohybuje mezi 15 až 24 %, zatímco u pšenice seté je to jen asi 12 %. V kompozici aminokyselin je stejně jako u dalších obilnin limitující esenciální lysin a následuje treonin. U pšenice dvouzrnky se obecně zjistily vyšší obsahy vitamínů A, B, C i minerálních látek (vápník, fosfor, hořčík). Významně vyšší je především obsah zinku.
Význam pro tělo
Z dietetického hlediska je důležité, že dvouzrnka je lehce stravitelná, neobsahuje antinutritivní složky, působí příznivě i na trávící trakt a má i pozitivní účinek na snižování obsahu cholesterolu v krvi. Konzumace dvouzrnky vykazuje mnohem nižší toxicitu pro jedince alergické na lepek a v některých případech alergii výbec nevyvolává. Vliv dvouzrnky je individuální, vždy ale konzultujte její použití s lékařem!