Zdravé potraviny
Biobavlna
Co je biobavlna?
Biobavlna nebo také organická bavlna (pod vlivem anglického výrazu "organic cotton"), je bavlna vypěstovaná bez použití syntetických chemických pesticidů, herbicidů a hnojiv. Místo zemědělských pesticidů se používají přírodní metody. Při zpracování a výrobě výrobků z biobavlny nejsou užívány toxické chemikálie. Při nošení a používání výrobků z biobavlny nejsme vystaveni možnému působení chemických residuí a zároveň svým malým podílem přispíváme k ochraně našeho životního prostředí.
A navíc - tkaniny z biobavlny procházejí nižším stupněm zpracování a jsou tak trvanlivější a zachovávají si větší přirozenou měkkost. Za Vaše peníze tedy získáváte mnohem vyšší kvalitu a ještě i dobrý pocit…
Biobavlna se často pěstuje i v rámci různých fair trade projektů, ať již certifikovaných nebo necertifikovaných a její následné zpracování malými firmami, které při zpracování bavlny v konečný výrobek dbají na etické pracovní podmínky, Vám dává vědomí, že Vaše oblečení nebo jiný textil nebyl ušit v tzv. sweatshopech za nepředstavitelných pracovních podmínek např. dětmi.
Proč preferovat biobavlnu?
Biobavlna (organická bavlna) je na dotek měkčí, protože má bavlněná vlákna neporušená chemikáliemi užívanými při běžném pěstování a zpracování bavlny.
• Biobavlna voní čistěji, protože se při jejím zpracování nepoužívá formaldehyd
• Biobavlna je šetrnější k pokožce i z hlediska alergií, protože neobsahuje škodlivé chemikálie
• Biobavlna má vyšší stupeň prodyšnosti
Víte, že...?
- se při pěstování bavlny používá téměř čtvrtina světových pesticidů
- podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně v rozvojových zemích umírá na otravu pesticidy 20 000 lidí a mnoho z těchto pesticidů se používá právě při pěstování bavlny (viděli jste třeba někdy fotografii rukou farmáře pěstujícího bavlnu konvenčním způsobem?)
- většina bavlny se pěstuje v rozvojových zemích a množství užívaných pesticidů a chemických hnojiv narušuje úrodnost půdy, což má za následek ještě vyšší spotřebu chemikálií
- 40% pesticidů používaných při pěstování bavlny WHO klasifikuje jako nebezpečné
- na pěstování se podílejí i malé děti, kterým hrozí akutní otrava nejvíce
- nebezpečné pesticidy představují nebezpečí pro zdroje pitné vody
- nezanedbatelný však je i sociální rozměr, rodiny farmářů pěstujících konvenční bavlnu za směšně nízké ceny se často dostávají do spirály dluhů (potřebují peníze na nákup dalších a dalších pesticidů apod.) a např. v Indii je mezi těmito farmáři závratně vysoký počet sebevražd
- studie z roku 2004 provedená na univerzitě v Łodzi prokázala, že rezidua nebezpečných pesticidů mohou být detekována i v bavlněném oblečení